Stránky

28. dubna 2017

Velikonoce v Krušných horách

Máme takovou tradici - každý rok na Velikonoce jezdíme pryč z Prahy. Využíváme dny volna ke krátké dovolené a načerpání nových zážitků. Protože i krátká dovolená je lepší než žádná dovolená, to se ví :-) A teď, když je velikonoční volno ještě o den delší, by byl úplný hřích toho nevyužít!

Letos padla volba na Krušné hory, protože tahle část mapy je pro nás doslova bílým, neprobádaným místem. Zatím. Od Krušných hor jsme toho moc nečekaly, vlastně jsme pořádně nevěděly, co čekat a možná i proto pro nás byly tak příjemným překvapením.

Krušné hory jsou p ř e k r á s n é. Mají svou jedinečnou atmosféru, tajemství, klima..

Cestou do Božího Daru, kde jsme bydlely, jsme si udělaly zastávku v Horním Jiřetíně na Zámku Jizeří. Minulý režim si přál, aby zámek spadl a ustoupil tak těžbě hnědého uhlí. To se naštěstí nestalo, zámek se podařilo zachránit, je postupně opravován a k prohlídkám je otevíráno stále více místností. Tohle místo se svou atmosférou tak moc liší od ostatních památek v Čechách a na Moravě, že ho rozhodně musíte navštívit. Nám se každopádně líbil moc.
Po prohlídce zámku startujeme Rózu (naše vozidlo) a míříme do cílové destinace, kterou pro nás byl Boží Dar. Celou cestu stoupáme, místy Róza i protestuje a nestačíme se divit, na Klínovci jsou ještě v provozu sjezdovky a na nich si to dolů drandí několik lyžařů. Ochlazuje se a stoupá nám pára od pusy.

Ahoj jaro na horách, tak my jsme tady!Za celou dobu našeho pobytu jsme nesundaly čepice a rukavice, užily jsme si pravé aprílové počasí - chvíli vál mrazivý vítr, chvíli byla mlha, pak zase svítilo sluníčko a bylo modré nebe. Dokonce i chumelenice a bílá tma byla.
Turistických tras, naučných stezek a geocachingových tras je v okolí požehnaně, nudit se tady určitě nebudete a ještě jednu nespornou výhodu nesmíme vynechat - Boží Dar je nejvýše položenou obcí v ČR, takže ať se vypravíte kamkoliv, nikdy to nebude moc do kopce! :-D
My jsme stihly vidět Božídarské rašeliniště, Blatenský příkop a Ježíškovu cestu. Dále Klínovec a Fichtelberg v Německu kam mimochodem jezdí roztomilá červená historická lanovka.
Při lovení kešek se vydáváme mimo turistické značky a zažíváme pravou mystickou krajinu Krušných hor. Pohybujeme se mezi Českem a Německem, prolínají se tu jazyky a kultury. Chvíli lovíme české kešky a za dalším kilometrem zase německé. Jednou zmokneme v Německu, a pak nás zasype sněhová nadílka v Čechách. Krušné hory jsou ale krásné ze všech stran. Jsou syrové, svěží a mystické. Mají kouzlo, které jsme jinde neviděly. Jakoby ukrývaly hluboké tajemství...
Žádné komentáře:

Okomentovat